Kennelliiton uudistunut Omakoira-palvelu on nyt avattu! Laajassa tietojärjestelmäuudistuksessa uudeksi Omakoiraksi yhdistettiin kolme järjestelmää: Omakoira, Kennelliiton koirarekisteri ja jäsenrekisteri.
Uudistus helpottaa jäsenten asiointia, kun erilliset järjestelmät yhdistyvät yhdeksi palveluksi.
Ensimmäisellä käyttökerralla kaikkien käyttäjien on luotava uudet tunnukset uuteen Omakoiraan, sillä vanhat käyttäjätunnukset ja salasanat eivät siirry automaattisesti vanhasta palvelusta.
1. Mene tuttuun osoitteeseen omakoira.kennelliitto.fi
2. Aloita rekisteröityminen kirjautumisikkunassa kohdasta ”Luo tunnus”.
3. Lue ja hyväksy Omakoira-palvelun käyttöehdot.
4. Vahvista sähköpostiosoitteesi ohjeiden mukaan. Se toimii jatkossa henkilökohtaisena käyttäjätunnuksenasi.
5. Tunnistaudu palveluun vahvasti joko pankkitunnuksia tai mobiilivarmennetta käyttämällä.
6. Luo itsellesi palveluun vahva salasana.
7. Voit halutessasi ottaa käyttöösi Omakoiran asetuksissa turvallisemman kaksivaiheisen kirjautumisen.
Omakoira-mobiilisovelluksen käyttöä voi jatkaa kuten aiemminkin, mutta sovellus päivitetään 10.3. jälkeen vastaamaan uuden Omakoira-palvelun kirjautumista. On mahdollista, että käyttäjän tulee käydä päivittämässä tai lataamassa se uudelleen puhelimeensa sovelluskaupasta. Omakoira-mobiilisovelluksen uudistamisesta tiedotetaan myöhemmin erikseen.
Koiramme-sovellukseen kirjaudutaan myös jatkossa uusilla Omakoira-palvelun tunnuksilla, mutta muuten digilehden sovellus pysyy entisellään.
Myös kaikille avoin Jalostustietojärjestelmä säilyy toistaiseksi ennallaan. Sekin tulee päivitysvuoroon myöhemmin.
Kennelliiton pentulistan ja tapahtumakalenterin ulkoasu ja muutamat toiminnallisuudet ovat uudistuneet tietojärjestelmäuudistuksen myötä vastaamaan uuden järjestelmän toimintoja, etenkin pentulistan osalta. Tiedotamme pentulistan muutoksista erikseen.
Uuden Omakoiran kehitystyö jatkuu edelleen, ja siinä käyttäjien kokemukset ovat arvokkaita. Löydät uudesta järjestelmästä Anna palautetta -kohdan. Klikkaa sitä ja kerro meille mitä mieltä olet!
Apua uuden järjestelmän käyttöön löydät näiltä sivuilta:
Vaikka uutta järjestelmää on testattu laajasti, it-järjestelmien kanssa löytyy aina seikkoja, jotka tulevat esille vasta, kun käyttäjät alkavat toden teolla käyttää järjestelmää. Mikäli eteesi tulee virhetilanne, voit myös olla yhteydessä sähköpostiosoitteeseen omakoira@kennelliitto.fi
Tervetuloa uuden Omakoiran käyttäjäksi!